10.00 - 21.00

06.03.2023

KOLEKCJA LIMITOWANA W/L 2023 SOLAR X STAROWIEYSKI

Wiosną 2021 r. dzieło Franciszka Starowieyskiego „Nimfy umierających drzew” pojawiło się w holu siedziby Solar, wzbudzając emocje, refleksje  i tworząc nowe konteksty, które dwa lata później przybrały określoną formę w postaci kolekcji limitowanej SOLAR x STAROWIEYSKI.

 

„Nimfy, hamadriady, opiekunki pojedynczych drzew, z którymi się rodzą i umierają, ożyły i stały się inspiracją do stworzenia kolekcji limitowanej Solar nacechowanej kobiecościąKolekcji, która powstała jako wyraz podziwu i uznania dla kobiet – współczesnych, śmiertelnych nimf. W ten sposób sztuka stała się pretekstem do rozmowy o kobiecości i feminizmie, tworząc otwartą przestrzeń do dalszego rozwoju wartości, na których budowana jest marka Solar” – tak o kolekcji opowiada Wiceprezeska Zarządu SOLAR, Aleksandra Danel.

 

Hasło #CloseToMyArt towarzyszące poprzednim kolekcjom Solar i nawiązujące do artystycznych zainteresowań i źródeł inspiracji projektantek marki, w sezonie wiosna/lato 2023 rozwinięto w oryginalny i bardzo twórczy sposób.

Kobiecość, rysowana pełną rozmachu kreską Franciszka Starowieyskiego bywa wybujała i przyjmuje bardzo męską perspektywę – kolekcja limitowana SOLAR x STAROWIEYSKI wiosna/lato 2023, inspirowana jego dziełem „Nimfy umierających drzew”, tę perspektywę diametralnie zmienia. Projektantki Solar przejęły tylko te aspekty spojrzenia artysty, które uważały za inspirujące tu i teraz. To moda projektowana przez kobiety dla kobiet: wygodna, ekologiczna, oryginalna i podkreślająca indywidualność każdej z nas. Tak jak każde drzewo ma swoją hamadriadę, tak każdy model z kolekcji ma swój niepowtarzalny charakter. Kreska Starowieyskiego w połączeniu z talentem i wyobraźnią projektantek SOLAR stały się przekaźnikiem energii przekazanej poszczególnym ubraniom i biżuterii.

Modele wchodzące w skład kolekcji limitowanej SOLAR x STAROWIEYSKI  kreślą obraz niezwykle spójny, choć niepozbawiony kontrastów. Utrzymane w bardzo wąskiej gamie kolorystycznej: dominuje czerń, biel, kamień i beż połączone z cynamonem. Czarno – białe, surowe i wyraziste propozycje przedstawiają wizerunek kobiety silnej i nowoczesnej. Wśród propozycji projektantek szczególną uwagę zwraca długa marynarka o męskim kroju z wyjątkową podszewką, zestawiona z białą koszulą o widocznych rozcięciach. Nie brakuje nowoczesnych rozwiązań jak kimonowe formy, dekolty odsłaniająca plecy, gorset czy spektakularna, biała overseziowa koszula z mankietami i miejscem na spinki, które są częścią kolekcji.

Druga część kolekcji to len w swojej najlepszej, najszlachetniejszej postaci: szerokie spodnie, długi jednorzędowy płaszcz z paskiem, komplet: koszula i spodnie z printem nawiązującym do kreski F. Starowieyskiego. Ta odsłona kolekcji limitowanej – to wizja kobiety bardzo sensualnej i naturalnej.

Tym co w szczególny sposób odróżnię tę kolekcję od innych to oryginalne detale nawiązujące wprost, lecz subtelnie do inspiracyjnej pracy Nimfy umierających drzew. Dzieło Starowieyskiego pojawia się w wielu miejscach kolekcji – czasami całościowo a czasami fragmentarycznie. Przeskalowany, abstrakcyjny nadruk na tkaninie, układ postaci kobiecej na apaszce i podszewce, minimalistyczny elementy w postaci naszywek na koszuli czy płaszczu, i subtelne hafty na kołnierzyku koszuli to nawiązanie wprost do elementów obrazu. Z kolei charakterystyczne dla pracy nieregularne linie przeniesiono również na dwukolorowy żakard, finezyjne frędzle i  luźne sploty modeli z dzianiny.

Tytułowe nimfy interpretujemy dziś jako wyraz troski o naturę – limitowana linia Solar wyraźnie wpisuje się w te ramy kładąc nacisk na dobór użytych materiałów. Poza naturalnymi i szlachetnymi tkaninami jak: len, wiskoza i jej mieszanek, bawełny, jak i jedwabiu w kolekcji pojawia się torba-kosz wykonana w 100% z papieru. Dobór naturalnych materiałów koreluje z kolorystyczną prostotą i tematyką obrazu.

Na szczególne uznanie zasługuje oryginalna biżuteria: szpila, spinki, pin, kolczyk i broszka wykonana z pereł i srebra, która została połączona z elementami plastikowymi, pochodzącymi z poddanych upcyclingowi wieszaków marki Solar. Połączenie to jest znakiem naszych czasów i sygnałem, że czas myśleć ekologicznie.

Bohaterką sesji została nowa polska topmodelka Maja Zimnoch, sfotografowana przez duet Tatian&Karol na tle surowej i oszczędnej scenografii, którą tworzyły płyty uzyskane z upcyklingu, pochodzącego z m.in. wieszaków używanych w naszych sklepach.

Kolekcja limitowana SOLAR w/l 2023 jest wyrazem naszych czasów: to hybryda mody i sztuki, która suwerennie przechwytuje kreskę i motywy Starowieyskiego, by wykreować z nich unikatowy fenomen.  „Nimfy umierających drzew” – mimo sugestii umierania zawartej w tytule – tętnią witalnością i siłą. To właśnie te cechy przeniknęły do kolekcji SOLAR, emanując z każdego jej detalu: printów, naszywek, kołnierzyków, kolorów, szwów, szpil, broszek. To ubrania dla ciała i duszy, które stają się drugą skórą, łącząc artystyczność i bezpretensjonalną naturalność.

wróć do promocji

promocje

LOTERIA NA LATO u Grycana

LOTERIA NA LATO u Grycana ruszyła po raz trzeci. Za każde wydane 10 zł Goście lodziarnio-kawiarni otrzymują zdrapkę umożliwiającą zdobycie […]

czytaj dalej

Sinsay WYPRZEDAŻ LETNIA

Wyprzedaż sezonowa w Sinsay ruszyła! Już od teraz najmodniejsze artykuły nawet o 50% taniej! Najnowsza kolekcja Sinsay jest idealnym połączeniem […]

czytaj dalej

Wyprzedaż w Cropp

Wyprzedaż w Cropp Od 20 czerwca we wszystkich sklepach marki Cropp startuje WYPRZEDAŻ. Wpadaj po najlepsze okazje! *Promocja obowiązuje również w […]

czytaj dalej

Wszystkie promocje