Kolejkowo – największy miniaturowy świat w Polsce!

460 metrów torowiska, ponad 3500 figurek i pierwszy w Polsce statek pływający na makiecie. Kolejkowo w Europie Centralnej to największy taki obiekt w kraju! Wszystkich odwiedzających przenosi do niesamowitego, pomniejszonego 25 razy świata. To atrakcja turystyczna w Gliwicach, której nie można przegapić!

Kolejkowa to ogromne, tętniące życiem miejsce, które skupia 15 makiet. Przedstawiają wspaniały Śląsk i jego mieszkańców – łącznie ponad 3500 figurek ludzi i zwierząt. „Poruszają się” blisko 200 samochodami oraz 12 pociągami z 58 wagonami. To zarówno mieszkańcy wsi, miasta, jak również górscy turyści, goście wesela, cyrkowcy, plażowicze czy budowlańcy.

W Kolejkowie, jak w prawdziwym świecie, zmianie ulegają pory dnia – dzień trwa 9 minut. Po nim następuje noc – zapalają się latarnie uliczne oraz światła w 235 budynkach. To przede wszystkim autentyczne śląskie budowle – gliwicki dworzec kolejowy, ratusz czy charakterystyczne kamienice ze wszystkimi detalami.

Twórcy postanowili stworzyć coś unikatowego dla mieszkańców i turystów odwiedzających Kolejkowo – tym sposobem powstało miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice”. Zobaczyć można saloon, bank, hotele, szeryfa, Indian, a nawet braci Wright przy budowie pierwszego samolotu na świecie.

To nie koniec niespodzianek. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowa miniaturka „Western River”, która pływa po rzece Missisipi. Ten niesamowity model czyni z gliwickiego Kolejkowa jedyną makietę w Polsce ze statkiem. Tutaj każdy może się poczuć, jak mieszkaniec miniaturowego świata – specjalny tor do driftu pozwala pilotować sterowanymi samochodami.

Prace nad Kolejkowem trwały dotąd kilkadziesiąt tysięcy godzin, a atrakcja jest cały czas rozbudowywana. Wszystkie modele są wykonywane ręcznie. Autorzy dokładają wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić codzienność mieszkańców makiety.

Partnerzy wydarzenia: