Milion uczynków dla zdrowia w Europie Centralnej

25-go kwietnia w CH Europa Centralna w Gliwicach odbędzie się piąty już happening promujący akcję „Milion uczynków dla zdrowia”. Jest to inicjatywa prozdrowotna Fundacji Giesche pod patronatem merytorycznym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca zaplanowana na cały rok 2014 . Główne idee przyświecające wydarzeniu to rozpowszechnianie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz profilaktyka chorób serca. Dodatkowo, organizatorzy akcji stawiają sobie za cel przekonanie Polaków, że dbanie o własne zdrowie jest o wiele łatwiejsze, niż się wydaje - stąd pomysł wzajemnej motywacji poprzez dzielenie się z innymi dobrymi działaniami dla swojego ducha i ciała na stronie internetowej http://uczynkidlazdrowia.pl . Milion uczynków pojawiający się w tytule akcji jest właśnie nawiązaniem do publikowanych przez internautów wpisów i ich wymarzonej do osiągnięcia pod koniec akcji liczby. 

W CH Europa Centralna  wszyscy chętni będą mieli szansę zadbać o swoje serce i zdrowie. Od godziny 15 na stanowisku akcji organizowany będzie bezpłatny pomiar ciśnienia krwi oraz poziomu cukru, można będzie zasięgnąć porady na temat profilaktyki chorób serca i układu krążenia, a przede wszystkim obejrzeć instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Pokazy będą się odbywały co godzinę, między 15 a 20.  Dla każdego zainteresowanego uzupełnieniem swoich umiejętności w zakresie pomocy przedmedycznej lub uporządkowaniem już wcześniej zdobytej wiedzy na temat technik ratowania życia w nagłych wypadkach, istnieje możliwość przećwiczenia zademonstrowanych czynności na fantomach przy asyście studentów ratownictwa.

 

"Milion uczynków dla zdrowia" jest kompleksowym działaniem, które ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej udzielania pierwszej pomocy.  To  również  podjęcie  walki  ze szkodliwymi stereotypami,  które sprawiają,  że  nie zawsze reagujemy w sytuacji zagrożenia życia. Nigdy nie wiemy, kiedy nasza umiejętność udzielenia pomocy zostanie wystawiona na próbę. Nie należy zatem biernie czekać, ale sięgnąć po  wiedzę  z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Naszym celem jest uświadomienie Polakom, że procedury, które mogły jakiś czas temu wydawać się niejasne czy skomplikowane, tak właściwie sprowadzają się  do jednego – chęci pomocy  i braku  wahania  w działaniu. I nie chodzi tylko o nagłe sytuacje wymagające zastosowania procedur przedmedycznych, ale również o codzienne nastawienie do nas i naszego zdrowia.

 

Happening inauguracyjny miał miejsce 2 grudnia na dworcu PKP w Katowicach i spotkał się z wielkim zainteresowaniem ze strony podróżnych i przechodniów, utwierdzając nas w przekonaniu, że Polacy są chętni do nauki zasad pierwszej pomocy. Naszą rola jest wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i organizować kolejne akcje informacyjne dla jak największej liczby odbiorców. Kolejne akcje do tej pory odbyły się w styczniu w CH 3 Stawy w Katowicach, 14 lutego na dworcu PKP w Bielsku-Białej oraz 22 marca w CH Platan w Zabrzu.

Drugim filarem, na którym opiera się akcja jest tematyka chorób serca i układu krążenia. Dzięki patronatowi merytorycznemu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, w czasie akcji poruszane są zagadnienia dotyczące profilaktyki i leczenia tychże chorób. Dodatkowo, wykwalifikowana pielęgniarka kardiologiczna w czasie akcji happeningowych dokonuje bezpłatnych pomiarów ciśnienia, poziomu cukru czy cholesterolu we krwi.