10.00 - 21.00

19.12.2023

Kolejkowo zbudowało górski krajobraz Śląska w miniaturze

Kolejkowo stworzyło zupełnie nową makietę – górski krajobraz pełen fantazji twórców, ale i rzeczywistych miejsc ze Śląska. Znajdziemy tu m.in. Baranią Górę, Trzy Kopce, Telesforówkę i Wiślańską Niagarę. Na makiecie pojawiły się także charakterystyczne dla Kolejkowa scenki inspirowane życiem.
Nowa makieta jest artystyczną reprezentacją górskiego i zimowego krajobrazu z elementami charakterystycznymi dla regionu. Ta miniatura przenosi nas w świat urokliwych pejzaży, białego puchu, ale też zielonych łąk i szlaków wypełnionych turystami. Znajdziecie tu znane atrakcje regionu oraz scenki powstałe z nieograniczonej wyobraźni twórców.

  • Tworzenie makiety to fascynujący proces, który zaczyna się od pomysłu. Następnie przystępujemy do projektu. Rzeczywiste elementy fotografujemy i sprawdzamy ich wymiary, tak aby wiernie je zminiaturyzować. Budowę zaczynamy od malowania tła. Później siejemy trawę, kładziemy asfalt, sadzimy drzewa i kwiaty. Ustawiamy budynki. Na końcu wprowadzamy mieszkańców, a każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. – mówi architektka makiet, Klaudia Sztandera.

Na nowej makiecie Kolejkowa znajduje się Przystanek kolejowy Wisła Obłaziec. Niewielki, drewniany budynek o góralskiej estetyce, wybudowany przed II WŚ. Chociaż przystanek został zlikwidowany kilka lat temu, budynek dworca uchował się dzięki wpisowi do rejestru zabytków. Zminiaturyzowany został przez Kolejkowo w wersji z lat jego świetności. Kolejnym elementem na makiecie jest Muzeum Beskidu Śląskiego. Podążając w górę szlaku od przystanku Obłaziec, dochodzimy do Baraniej Góry (1215 m. n.p.m.). Na szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości ponad 15 m, wybudowana pod koniec lat 90 Zminiaturyzowane zostały także Trzy Kopce (810 m n.p.m.), szczyt w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Na makiecie odnajdziecie Schronisko Telesforówka, usytuowane przy podejściu do szczytu. W bezpośrednim sąsiedztwie schroniska znajduje się „emerytowany garbus” – w którym można zjeść posiłek z Telesforówki. Na zimowej części miniaturowych gór, możemy zaobserwować wodospad inspirowany „wiślańską niagarą” – rzeczywistym wodospadem na potoku Wisełka, popularnym miejscem spotkań, spacerów i randek.

Odwiedzający zobaczą również scenki inspirowane życiem, górskie wyprawy turystów i zabawne wydarzenia między malutkimi mieszkańcami Kolejkowa. Już wkrótce do makiety gór dołączy kolejna nowa makieta – lotnisko Katowice-Pyrzowice.

  • W Kolejkowie bliżej poznacie ważne miejsca Śląska i jego historię. Regularnie dodajemy nowości do makiet. Teraz otworzyliśmy górską część makiety, a już wkrótce lotnisko Katowice-Pyrzowice. Do końca lutego na zwiedzających czeka również dodatkowa wystawa czasowa, Miasto z Piernika – mówi menedżerka Kolejkowa, Paulina Zagórska.


Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu. W Kolejkowie zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, zobaczymy jeżdżące po torach pociągi, pływający statek i autentyczne, historyczne budowle Śląska.

Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna (ul. Pszczyńska 315) w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 39 zł – normalny i 32 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

aktualności

Minionkowe SHOW

Żółte, niesforne, zawsze gotowe na kolejną przygodę! O kim mowa? O Minionkach oczywiście! Już 27 lipca, w sobotę, przejmą stery […]

czytaj dalej

Wszystkie aktualności