Odpowiedzialność

Odpowiedzialność w Europie Centralnej

Społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) w naszym Centrum Handlowym rozumiemy jako działania realizowane w trzech obszarach:

  • zdrowy styl życia – promowanie świadomego rozwoju, aktywności sportowej jako odpowiedzi na tzw. redukcję wkładu węglowego powstałego w procesie dotarcia do Europy Centralnej.
  • społeczność lokalna – wsparcie lokalnych projektów z Gliwic, Zabrza i powiatu gliwickiego w ramach Funduszu Małych Grantów Europy Centralnej pozwalających na niwelowanie problemów społecznych w zasięgu funkcjonowania Centrum
  • łańcuch dostaw – wsparcie wiedzowe i merytoryczne najemców działający w Europie Centralnej.

 

ZDROWY STYL ŻYCIA

Co roku Europa Centralna zaprasza mieszkańców Śląska do różnego rodzaju aktywności w swoim bogatym programie eventowym. Jego stałym elementem jest Miasteczko Zimowe. Działające na przełomie grudnia-lutego pozwala nie tylko na aktywne spędzanie czasu, ale też dzięki swojej bezpłatnej formule umożliwia nie tylko nabywanie kompetencji sportowych, ale też dobrą zabawę na powietrzu połączoną ze spalaniem kalorii. Treści prozdrowotne są też częścią akcji eventowych w Europie Centralnej.

Od stycznia 2014 roku Europa Centralna jest mecenasem Fundacji Biegamy z Sercem. W ramach współpracy na terenie Centrum ogranizowane są wydarzenia sporotowe.

Dowiedz się więcej o naszej współpracy z Fundacją!

W 2014 roku byliśmy także sponsorem grającego w Ekstraklasie klubu piłkarskiego Piast Gliwice.

SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA

Realizacja Funduszu Małych Grantów Europy Centralnej. Podczas edycji akcji w 2014 roku przyznano 14 dotacji na łączną kwotę 28.000 złotych. Dzięki tym pieniądzom lokalne stowarzyszenia i instytucje zrealizowały działania, które pomogły zmieniać małą ojczyznę. W ramach akcji w 2014 ufundowaliśmy m.in. sensoryczny plac zabaw, akcję społeczną Skup kultury, wakacyjne półkolonie dla młodych mieszkańców Gliwic, turnieje tenisa w Zabrzu, akcję promującą I pomocą przedlekarską w Zabrzu, wsparcie wolontariuszy gliwickiego hospicjum i wiele innych.

W 2015 roku odbywają się dwie kolejne edycje Funduszu Małych Grantów. W tym roku na wsparcie projektów przeznaczamy 20.000 złotych. Na terenie Centrum odbyły się także prezentacje gliwickich stowarzyszeń w ramach OPP’a, czyli Organizacje Pożytku Publicznego’akcja organizowanego przez Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych

I EDYCJA FMGO

II EDYCJA FMGO

III EDYCJA FMGO

ŁAŃCUCH DOSTAW

Współpraca z najemcami, czyli właścicielami i pracownikami sklepów działających w Centrum, to jeden z naszych priorytetów. Dlatego wciąż udoskonalamy narzędzia pracy z tą grupą, aby zyskiwali wszyscy – najemcy, pracownicy i klienci Europy Centralnej. Stawiamy na nowoczesne narzędzia komunikacji, wykorzystujemy mechanizmy grywalizacji, aby motywować sprzedawców do codziennych wyzwań sprzedażowych.

W 2014 roku realizowaliśmy program szkoleniowy „Akademia Najemcy”. W jego ramach na 4 dedykowanych szkoleniach przeszkoliliśmy pracowników różnych sklepów, aby jeszcze efektywniej budowali kontakt z klientami, wykorzystywali eventy do promocji swojej oferty, wspierali swoje działania sprzedażowe i odnosili sukces w każdym kontakcie z osobami odwiedzającymi ich sklep.

Cukrzyca - nie bądź obojętny. Możesz pomóc!

 Ponad 150 osób zdecydowało się na darmowe badania poziomu cukru we krwi podczas akcji zorganizowanej przez gliwickie Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w dniu 25 kwietnia w naszym Centrum. Ogromne zainteresowanie wśród odwiedzających wzbudziły konsultacje z dietetykiem. Spotkanie ze specjalistami odbyło się dzięki wsparciu z Funduszu Małych Grantów Europy Centralnej

Akcja Cukrzyca - nie bądź obojętny, możesz pomóc! w Europie Centralnej to tak naprawdę sobotnie popołudnie pełne wiedzy i informacji na temat cukrzycy i jej profilaktyki oraz sposobów udzielania pomocy w przypadku hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Akcja była powiązana także z odbywającymi się w tym samym czasie Targami Zdrowia i Urody Super-Pharm. 25 kwietnia w ramach projektu przebadano łącznie 150 osób na okoliczność glikemii przygodnej, czyli poziom cukru we krwi. W kilku przypadkach specjaliści kierowali osoby do natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

– Taką akcją chcieliśmy zwrócić uwagę na kwestię cukrzycy i obcowania z ludźmi dotkniętych tą chorobą – wyjaśnia Irena Guszczyńska, organizatorka akcji z gliwickiego Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycom. – Żyją wśród nas. Spotykamy ich codziennie. Jednak nie zawsze wiemy, jak pomóc takiej osobie w razie potrzeby. Bardzo dziękujemy także wszystkim wolontariuszom oraz partnerom zaangażowanym w akcję, w tym gliwickiemu Centrum Europa Centralna.

WYRÓŻNIENIA I NAGRODY:

* wyróżnienie w branżowym konkursie PRCH Retail Awards za akcję „Tak dla sportu – Twórczo, Aktywnie, Kolorowo” realizowaną w 2013 roku

* dostrzeżenie „Akademii Najemcy” oraz „Funduszu Małych Grantów Europy Centralnej” w raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2014” przygotowywanej przez niezależną organizację Forum Odpowiedzialnego Biznesu.