FMG EC: Mali odkrywcy poznali swoich przodków

To był wyjątkowy Mikołaj dla podopiecznych Fundacji „Vademecum” z Zabrza. Tego dnia dzięki dofinansowaniu z Funduszu Małych Grantów Europy Centralnej zorganizowała wyjazd na wycieczkę do Krasiejowa w ramach projektu „mali Odkrywcy poznają swoich przodków”

Projekt skierowany był do dzieci z rodzin o niskich dochodach oraz dzieci niepełnosprawnych, dla których tak atrakcyjna forma edukacji połączonej w wypoczynkiem nie jest dostępna. Kandydatów do wyjazdu wyłoniono we współpracy z dyrektorami czterech szkół podstawowych. W czasie wyjazdu dzieci zwiedziły Park Nauki i Ewolucji Człowieka oraz JuraPark. Wcielili się w rolę temponautów, którzy wehikułem czasu cofnęli się do czasów początków życia na Ziemi, jak również odbyli wirtualną podróż promem kosmicznym. Dowiedzieli się o rozwoju pisma, narzędzi i naczyń, spotkali się z najstarszą na świecie  mumią ludzką, jak również odwiedzili grobowiec książęcy pochodzący z czasów kultury przeworkiej.

W JuraParku uczestnicy projektu spotkali się oko w oko w dinozaurami, odwiedzili pawilon paleontologiczny, jak również odwiedzili oceanarium oraz zaliczyli wyprawę batyskafem w głąb oceanu sprzed mionów lat. Wrażeń nie brakowało, a uśmiechnięte buzie i deklaracja chęci skorzystania z kolejnych projektów pozwalają stwierdzić, że wycieczka należała do bardzo udanych.